Skip to content Skip to footer

Vangjel Doni, njeriu që urrente patatet pasi i kujtonin kampin

Vangjel Doni, i lindur në 1928 në fshatin Milgu të Gjirokastrës, në moshën 16 vjeçare ka dalë partizan me Brigadën e Ishmit në Tiranë. Ishte vetëm 16 vjec kur doli korrier partizan, dhe gjatë një operacioni u zu nga forcat gjermane, të cilat e dërguan në Jugosllavi ku ka ndejtur gati 4-5 ditë dhe prej Jugosllavisë është dërguar në burgun e Mathauzenit. Në burgun famkeq kaloi gati 9 muaj, ku provoi torturat nga më çnjerëzoret, por Vangjel Doni ka lindur në 1928 në fshatin Milgu të Gjirokastrës. Në moshën 16 vjeçare ka dalë partizan me Brigadën e Ishmit në Tiranë. Gjatë një operacioni u zu nga forcat gjermane, të cilat e dërguan në Jugosllavi ku ka ndenjur gati 4-5 ditë  dhe prej Jugosllavisë është dërguar në burgun e Mauthausenit. Atje kaloi gati 9 muaj, ku provoi torturat çnjerëzore, kryesisht urinë dhe punën e mundshme për vdekje. Fati e deshi gjithsesi të mbetej gjallë. Historitë e periudhës së errët Vangjeli i ka lënë shënime para se të ndërronte jetë.

Si më arrestuan?

Në korrik 1944, kur u shpërnda Brigada e dytë, u caktua të mblidheshin partizanet ne vendin e quajtur Kaptina e Martaneshit. Nje skuader e çetës tonë u caktua të bënte roje në vendin e quajtur Kulla e Papait. Një spiun ballist i solli gjermanët ne vendin ku rrinim, ne befasi. Gjermanet na kapen rob. Vetem Haredin Garo nga Picari mundi t’u shpetonte gjermaneve. Mua me cuan ne burgun politik te Tiranes. Njesiti Gueril i Tiranes, fshehurazi na dergonte ne burg ushqime, per partizanet e burgosur qe i kishin familjet larg. Ne burg ishte dhe nje spiun nga Elbasani qe gjermanet e kishin futur per te marre informata nga ne. Çdo dite merrnin partizane nga burgu dhe i conin ne kuesture te Papa Lilua nga Potenani dhe Jani Kapia nga Mbrezhdani ku torturoheshin per te treguar drejtuesit e luftes. Ne burgun politik te Tiranes qendrova 28 dite, pastaj mua, nje shok nga Berati (Faslli) dhe dy partizane italiane na cuan ne kampin Zemun te Jugosllavise. Aty u takuam me te tjere shqiptare qe silleshin nga Greqia, si Milo Rako nga Sheperi, Theofan Zoto nga Policani etj. Atje na ushqenin me 200 gr buke dhe nje kuti konserve, me supe te keqe kurse drurin na e jepnin pa hesap. Gjate nje bombardimi anglez pati shume te vrare. Gjermanet na urdheruan te mblidhnim dhe numeronim kufomat. Mbaj mend se ishin vrare rreth 800 te burgosur dhe 20 gjermane. Ne kete kamp perqendrimi na mbajten te izoluar rreth 5-6 muaj, pastaj na cuan ne nje nenkamp perqendrimi ne gjermani ne Poken Hogen ku pata numrin KG__67. Çte gjenim pas barakave dhe ne shtreterit e drurit, 4 te vdekur nga uria. Ketu vinin mjeket dhe caktonin te denuarit qe dergoheshin per krematoroum.

Kur erdhi fundi i gjermaneve, nga prilli 45, hitlerianet urdheruan gjithe te internuarit te dergoheshin afer Berlinit. Udhetimi u be me kembe. Kemi udhetuar 8 dite pa ushqim, kurse ushtaret gjermane hanin fshatrave ku kalonim. Kemi varrosur shoket tane pa vdekur sepse nuk ecnin dot. Nje shoku yne Hilo Nako nga Sheperi, kur e ndjeu se nuk ecte dot me, na kerkoi ta varrosnim. Skishte tmerr me te madh. Theofan Zoto nga Policani qe ishte i guximshem, pa nje pyll afer rruges dhe na porositi qe sa ti afroheshim pyllit, te aratiseshim. Me mire te vriteshim sesa te varrosim njeri tjetrin pa vdekur akoma nga uria. Ashtu beme, u futem me vrap ne pyll dhe mundem te arratiseshim, Gjermanet ishin si te trullosur dhe askush nuk na ndoqi. Qendruam fshehur ne pyll dhe hanim cte gjenim ne natyre deri sa ne maj, pra nje muaj me pas erdhi lajmi i mberritjes se Ushtrise se kuqe. Dolem pas kapitullimit te Gjermanise dhe u grumbulluam ne nje vend ku na moren ne dorezim aleatet. Qendruam 5 muaj nen kujdesin e tyre dhe pastaj erdhen perfaqesues shqiptare dhe jugosllave dhe deri ne Jugosllavi erdhem me tren. Ishim 6 shqiptare: une, Theofan Zoto, Milo Lako, dhe 3 nga Qeparoi. Na dhane nga 100 cigare dhe na nisen me tren deri ne Oher, ku na mori ne dorezim Brigada e 8te dhe prej andej kemi mberritur ne Tirane ne nentor 1945″- rrefen Vangjel Doni.

Me tej ai rrëfente se e pati ndihmuar një oficer grek, i cili e dinte si funksiononte kur gjermanët thoshin “Kush do të lahet, kush do të vizitohet le të dalë, kur në fakt të gjithë këta vriteshin, digjeshin dhe helmoheshin”. Kështu oficeri grek sa herë bëheshin thirrje të tilla, e ndalonte babain tim të mos dilte. Pas kapitullimit të Gjermanisë, Vangjeli u rikthye në vendlindje, si fillim në Tiranë tek disa të afërm dhe më pas shkoi në fshatin e tij ku kishte lënë prindërit, motrën dhe vëllain. Vangjeli më pas u punësua në fshat si polic, dhe më pasi bëri sAi rrëfente se e pati ndihmuar një oficer grek, i cili e dinte si funksiononte kur gjermanët thoshin “Kush do të lahet, kush do të vizitohet le të dali, kur në fakt të gjithë këta vriteshin, digjeshin dhe dhunoheshin”. Kështu oficeri grek sa herë bëheshin thirrje të tilla, e ndalonte babain tim të mos dilte. Pas kapitullimit të Gjermanisë, Vangjeli u rikthye në vendlindje, si fillim në Tiranë tek disa të afërm dhe më pas shkoi në fshatin e tij ku kishte lënë prindërit, motrën dhe vëllain. Vangjeli më pas u punësua në fshat si polic, dhe më pasi bëri shkollën e oficerit dhe u bë kapiten i parë në Përmet.  Taqo, djali i Vangjel tregon disa momente të babait që i patën lënë traumë. Babai nga përvoja e hidhur që pati kaluar në Mathausen, nuk duronte dot gjellën me patate, pasi siç rrëfen ai “ në kamp vuanin nga uria e tejskajshme dhe rrëmonin cdo natë në koshat e plehrave, dhe gjenin cipat e patateve dhe I hanin për të mbajtur shpirtin gjallë. Taqo tregon se edhe pse gjella me patate gatuhej e mire dhe nuk kishte cipa, vetëm era e tyre e tmerronte Vangjelin. Patatet i kujtonin Mauthausenin. Vangjel Doni u nda nga jeta më 10 maj 2005.

 

Vangjel Doni

Ai rrëfente se e pati ndihmuar një oficer grek, i cili e dinte si funksiononte kur gjermanët thoshin “Kush do të lahet, kush do të vizitohet le të dali, kur në fakt të gjithë këta vriteshin, digjeshin dhe bombardoheshin”.

Viti i lindjes1928Mosha arrestimit16 vjeçKlasifikimiTortura ne Matthausen dhe KomunizemShare

49 Comments

 • Строительная чешуя
  Posted June 26, 2023 8:16 am 0Likes

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. Строительная чешуя

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 27, 2023 3:22 am 0Likes

  медицинская справка spravki-kupit.ru

 • купить диплом фармацевта
  Posted June 28, 2023 9:55 pm 0Likes

  Appreciate the recommendation. Will try it out. купить диплом

 • bezogoroda.ru
  Posted July 4, 2023 5:43 pm 0Likes

  Every weekend i used to go to see this website, because i want enjoyment, since this this website conations really nice funny data too. bezogoroda.ru

 • daachka.ru
  Posted July 6, 2023 9:56 pm 0Likes

  I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post daachka.ru

 • гостиничные чеки с подтверждением спб
  Posted July 7, 2023 6:59 pm 0Likes

  I know this website gives quality dependent articles or reviews and other data, is there any other website which provides these things in quality? чеки гостиницы с подтверждением санкт петербург

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 1:46 pm 0Likes

  You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. nadachee.ru

 • obtain second citizenship online with fake documents
  Posted July 10, 2023 12:18 pm 0Likes

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? free fake proof of residence portugal

 • бисер купить
  Posted July 11, 2023 10:13 am 0Likes

  This post gives clear idea designed for the new users of blogging, that truly how to do blogging and site-building. где купить биссер в в минске

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 3:13 pm 0Likes

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 13, 2023 2:03 am 0Likes

  you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great process in this topic! yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 2:59 pm 0Likes

  What’s up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly fine, keep up writing. rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 15, 2023 10:34 pm 0Likes

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon! obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 12:15 pm 0Likes

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. remont-master-info.ru

 • снять офис в пригороде минска
  Posted July 19, 2023 12:47 pm 0Likes

  Hi there, all is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually fine, keep up writing. аренда офиса минский район

 • аренда офиса в минском районе
  Posted July 20, 2023 12:06 am 0Likes

  If some one desires to be updated with newest technologies then he must be pay a visit this website and be up to date everyday. снять офис в пригороде минска

 • Õigusabi
  Posted July 21, 2023 7:14 am 0Likes

  hi!,I really like your writing so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Looking forward to see you. Õigusabi Eestis

 • ричтрак в аренду
  Posted July 21, 2023 5:04 pm 0Likes

  I was pretty pleased to find this web site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your web site. аренда ричтрака в минске

 • Õigusabi
  Posted July 22, 2023 8:33 am 0Likes

  There is definately a lot to learn about this subject. I love all the points you’ve made. Juriidiline abi

 • накрутка лайков в яппи
  Posted July 28, 2023 3:47 am 0Likes

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! накрутка яппи

 • накрутка лайков в яппи
  Posted July 28, 2023 5:16 pm 0Likes

  Hello, just wanted to say, I liked this article. It was funny. Keep on posting! накрутка подписчиков в yappy

 • smartremstroy.ru
  Posted July 31, 2023 11:03 pm 0Likes

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 2, 2023 9:20 pm 0Likes

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account. delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 10:31 pm 0Likes

  Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thank you =) daachnik.ru

 • twitch.tv
  Posted August 4, 2023 4:32 am 0Likes

  Appreciate the recommendation. Will try it out. twitch.tv

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted August 4, 2023 7:27 pm 0Likes

  Thank you for some other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. перетяжка мебели

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted August 4, 2023 9:07 pm 0Likes

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next! гостиничный чек москва

 • daachkaru
  Posted August 7, 2023 6:30 am 0Likes

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you sure concerning the source? daachkaru

 • animal triple x movie
  Posted August 7, 2023 7:01 am 0Likes

  I visited multiple web pages but the audio quality for audio songs present at this website is truly fabulous. xxxx video dog

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 10, 2023 2:11 am 0Likes

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a entertainment account it. Glance complicated to far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence? glavsadovnik.ru

 • myinfodacha.ru
  Posted August 10, 2023 11:47 am 0Likes

  I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. myinfodacha.ru

 • продвижение в гугле
  Posted August 11, 2023 9:15 pm 0Likes
 • sadounik.ru
  Posted August 14, 2023 1:52 am 0Likes

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. sadounik.ru

 • daa4a.ru
  Posted August 16, 2023 7:05 am 0Likes

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work! daa4a.ru

 • частный эротический массаж Москва
  Posted August 16, 2023 6:44 pm 0Likes

  Красивый частный эромассаж Москва в spa частный эротический массаж в Москве

 • animal saxy vidio
  Posted August 18, 2023 2:52 pm 0Likes

  What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in relation to this topic, produced me for my part consider it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. All the time deal with it up! xxxc vedeo

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted August 21, 2023 5:30 am 0Likes

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉 ремонт стеклопакетов в Жодино

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted August 21, 2023 6:14 pm 0Likes

  Hey there! I’ve been following your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to tell you keep up the great job! ремонт окон пвх в Борисове

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 1:41 pm 0Likes

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. фитнес тренер обучение

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 2:55 pm 0Likes

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 26, 2023 12:13 am 0Likes

  I was very happy to find this website. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you bookmarked to see new things on your web site. daachka.ru

 • sexyanimal
  Posted August 28, 2023 2:56 am 0Likes

  Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Lots of other people might be benefited from your writing. Cheers! www animal xxnx com

 • bezogoroda.ru
  Posted August 28, 2023 10:59 pm 0Likes

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks! bezogoroda.ru

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:11 am 0Likes

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:28 am 0Likes

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:44 am 0Likes

  Because the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will be famous, due to its quality contents. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:00 am 0Likes

  What’s up to all, as I am really keen of reading this webpage’s post to be updated daily. It consists of pleasant information. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:16 am 0Likes

  Awesome! Its truly awesome article, I have got much clear idea about from this article. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:33 am 0Likes

  I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists. фурнитура для белья

Leave a comment