Skip to content Skip to footer

Historia e vëllezërve Agalliu, një u kthye gjallë

Beqir dhe Mehmet Sulo Agalliu ishin aktivë në lëvizjet çlirimtarë. Ata morën pjesë në Komitetin drejtues të Luftës për çlirimin e Vlorës nga Italianët në 1920, kurse me ardhjen e pushtimit Italian ishin të parët që nuk u pajtuan. Po kështu revolta e tyre vazhdoi dhe ndaj pushtimit gjerman. Ranë në sy të armikut dhe fatkeqësisht si Beqirin dhe Mehmetin gjermanët i arrestuan në vitin 1943. Të dy bashkë i internuan në kampin e përqëndrimit në Mauthauen. Beqiri nuk mundi të dalë i gjallë andej pasi u dogj në crematorium, ndërsa i vëllai i tij Mehmeti u hodh nga treni teksa transportohej për në një nënkamp tjetër. Ai arriti të arratisej, gati në fund të luftës, kur dhe gjermanët ishin si të trullosur nga humbjet. Pra Mehmeti arriti të kthehej gjallë në atdhe, dhe të rrëfente historitë e tmerreve në Mauthausen.

Kishin vënë në një gropë një dërrasë me gozhda përpjetë duke hedhur. Në kohën që afrohen, shqiptari në gjermanisht i thotë polakut; A je i martuar? Jam- i thotë ai. A ke fëmijë? Kam dy- i thotë; e më presin. Atëherë, fito ti! Realisht shqiptari fare mirë mund ta mundte atë se ai ishte shndërruar në një skelet dhe të tërë u çuditën kur shqiptari u shtri dhe e la polakun të hipte sipër si fitues. E morën rojet gjermane nga këmbët, nga d

Një nga historitë më interesante dhe plotësisht reale është kjo: Gjermanët vunë të ndeshen një shqiptar dhe një polak, dhe kush do humbiste do vdiste.  Kishin vënë në një gropë një dërrasë me gozhda përpjetë, ku do hidhej humbësi. Në kohën që afrohen, shqiptari në gjermanisht i thotë polakut: A je i martuar? Jam- i thotë ai. A ke fëmijë? Kam dy- i thotë- e më presin. – Atëherë, fito ti! -I thotë shqiptari.  Realisht shqiptari fare mirë mund ta mundte se ishte më I ri dhe më I fortë fizikisht. Të tërë u çuditën kur shqiptari u shtri dhe e la polakun të hipte sipër si fitues. E morën rojet gjermane nga këmbët dhe duart, dhe e hodhën në atë dërrasën me gozhdë. Bëri shumë përshtypje tek të gjithë.

Në ambasadën tonë në Vjenë çdo 9 maj ditën e fitores mbi fashizmin, ambasadori bënte një vizitë kortezie në kampin e Mathausenit, në memorialin e shqiptarëve, të krijuar nga skulptori Odhise Paskali. Sa herë shkonte ambasadori ynë shikonte një karafil tek gryka e pushkës. Njëherë aty gjen një burrë, i thotë: ‘Më fal ti e ke vënë ketë karafilin? Nga je? – Nga Polonia. – Po ç’të lidh ty me shqiptarët?! – Më lidh shumë. Deri ca vitesh këtu vinte im atë, dhe vinte një tufë më lule, pasi udhëtonte 800 kilometra me tren në çdo 9 maj për të respektuar shqiptarët. Atij shqiptarët i shpëtuan jetën. Ai tregon të njëjtën histori që tregoi dhe Mehmeti. Historitë u përputhen, por emri i shqiptarit nuk u mësua kurrë. Mehmet Agalliu u nda nga jeta më 6 qershor 1955.

 

Mehmet Agalliu

Rrëfyer nga Shpend Topallaj

Pjese e Komitetit drejtues të Luftës për çlirimin e Vlorës nga Italianët1920Internimi në kampin e përqëndrimit në Mathauzen1943Data e ndarjes nga jeta6 qershor 1955Share

77 Comments

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 27, 2023 4:01 am 0Likes

  где купить справку spravki-kupit.ru

 • москва диплом
  Posted June 28, 2023 8:56 pm 0Likes

  Informative article, exactly what I needed. купить диплом образование москве

 • bezogoroda.ru
  Posted July 4, 2023 5:49 pm 0Likes

  Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you are a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice day! bezogoroda.ru

 • daachka.ru
  Posted July 6, 2023 6:32 pm 0Likes

  If some one desires to be updated with most recent technologies then he must be pay a visit this website and be up to date every day. daachka.ru

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 1:41 pm 0Likes

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog! nadachee.ru

 • generate fake passport online
  Posted July 10, 2023 12:14 pm 0Likes

  Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. Lots of other folks will be benefited from your writing. Cheers! how to fake proof of permanent residency

 • бисер купить дешево
  Posted July 11, 2023 10:08 am 0Likes

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? бисер купить

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 11:26 am 0Likes

  I got this site from my friend who informed me about this web site and now this time I am visiting this web site and reading very informative posts here. daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 12, 2023 10:10 pm 0Likes

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page. yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 11:01 am 0Likes

  You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I might never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am looking forward for your next submit, I will try to get the grasp of it! rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 15, 2023 6:36 pm 0Likes

  It’s difficult to find well-informed people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 8:28 am 0Likes

  Great post. I’m facing a few of these issues as well.. remont-master-info.ru

 • аренда офиса в минском районе
  Posted July 19, 2023 12:43 pm 0Likes

  Hi, I check your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep up the good work! аренда офиса в минском районе

 • снять офис в пригороде минска
  Posted July 20, 2023 12:01 am 0Likes

  continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here. снять офис в пригороде минска

 • Õigusabi
  Posted July 20, 2023 5:42 pm 0Likes

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! Juriidiline abi

 • аренда ричтрака в минске
  Posted July 21, 2023 4:59 pm 0Likes

  Good day I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic b. ричтрак в аренду

 • Juristide konsultatsioon
  Posted July 22, 2023 8:28 am 0Likes

  Ahaa, its pleasant conversation about this post here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here. Õigusabi Eestis

 • ричтрак в аренду
  Posted July 23, 2023 4:13 pm 0Likes

  Hi there, I do think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, great website! аренда ричтрака

 • накрутка подписчиков в яппи
  Posted July 28, 2023 3:46 am 0Likes

  Appreciate the recommendation. Will try it out. накрутка подписчиков в яппи

 • накрутка подписчиков в yappy
  Posted July 28, 2023 5:12 pm 0Likes

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. накрутить просмотры яппи

 • smartremstroy.ru
  Posted July 31, 2023 10:58 pm 0Likes

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page yet again. smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 2, 2023 11:26 pm 0Likes

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 11:07 pm 0Likes

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! daachnik.ru

 • twitch.tv
  Posted August 4, 2023 6:39 am 0Likes

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks! twitch.tv

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted August 4, 2023 9:46 pm 0Likes

  Hi, i feel that i saw you visited my blog so i got here to go back the choose?.I am trying to in finding things to improve my site!I assume its ok to use some of your concepts!! перетяжка мягкой мебели

 • doggy xxx
  Posted August 7, 2023 12:48 am 0Likes

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! dog xxxx

 • daachkaru
  Posted August 7, 2023 8:24 am 0Likes

  Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly! daachkaru

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 10, 2023 4:15 am 0Likes

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉 glavsadovnik.ru

 • myinfodacha.ru
  Posted August 10, 2023 2:07 pm 0Likes

  You should take part in a contest for one of the finest blogs on the net. I will recommend this site! myinfodacha.ru

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted August 11, 2023 11:30 pm 0Likes

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this website; this weblog includes awesome and truly fine data designed for readers. раскрутка сайта в google

 • sadounik.ru
  Posted August 14, 2023 1:44 am 0Likes

  Thank you for another informative website. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a venture that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information. sadounik.ru

 • daa4a.ru
  Posted August 16, 2023 8:41 am 0Likes

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it. daa4a.ru

 • частный эромассаж в Москве
  Posted August 16, 2023 8:37 pm 0Likes

  Лучший мужской эромассаж в Москве база вип спа частный эротический массаж в Москве

 • www xxx anemal
  Posted August 18, 2023 3:32 pm 0Likes

  Good day I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome job. horsexxx

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted August 21, 2023 7:49 am 0Likes

  Howdy, I think your website could be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful blog! ремонт окон пвх в Жодино

 • ремонт пвх окон
  Posted August 21, 2023 8:45 pm 0Likes

  I’m not sure why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists. ремонт окон пвх в Жодино

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 3:29 pm 0Likes

  Yes! Finally something about %keyword1%. фитнес тренер обучение

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 4:33 pm 0Likes

  Hi I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome b. фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 26, 2023 2:25 am 0Likes

  I go to see day-to-day some web pages and information sites to read posts, except this weblog provides quality based articles. daachka.ru

 • www zoo xxx video
  Posted August 28, 2023 3:25 am 0Likes

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this . www xnx animal

 • bezogoroda.ru
  Posted August 29, 2023 12:55 am 0Likes

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something relating to this. bezogoroda.ru

 • пуговицы металлические купить
  Posted March 8, 2024 7:33 pm 0Likes

  It’s going to be end of mine day, except before finish I am reading this wonderful article to increase my experience. пуговицы металлические купить

 • пуговицы металлические купить
  Posted March 8, 2024 7:48 pm 0Likes

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice weekend! пуговицы металлические купить

 • пуговицы металлические купить
  Posted March 8, 2024 8:04 pm 0Likes

  You should take part in a contest for one of the highest quality blogs on the internet. I will recommend this site! пуговицы металлические купить

 • пуговицы металлические купить
  Posted March 8, 2024 8:19 pm 0Likes

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! пуговицы металлические купить

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 8:37 pm 0Likes

  Your method of explaining all in this post is really nice, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 8:54 pm 0Likes

  I feel this is one of the so much important information for me. And i’m satisfied reading your article. However want to remark on few basic things, The website taste is great, the articles is in reality excellent : D. Good process, cheers пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 9:10 pm 0Likes

  Thanks to my father who told me regarding this blog, this blog is truly remarkable. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 9:29 pm 0Likes

  Greate article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 9:47 pm 0Likes

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 10:05 pm 0Likes

  This is my first time go to see at here and i am actually happy to read all at one place. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 10:21 pm 0Likes

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 10:38 pm 0Likes

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 10:56 pm 0Likes

  Hi, I desire to subscribe for this webpage to take most recent updates, so where can i do it please help. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:12 pm 0Likes

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:28 pm 0Likes

  Wow, that’s what I was seeking for, what a information! present here at this webpage, thanks admin of this website. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:45 pm 0Likes

  Very rapidly this website will be famous among all blogging viewers, due to it’s good posts пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:01 am 0Likes

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the ultimate phase 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:18 am 0Likes

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:33 am 0Likes

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:50 am 0Likes

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:07 am 0Likes

  I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will be informed many new stuff right here! Good luck for the following! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:24 am 0Likes

  Hello there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:40 am 0Likes

  I used to be recommended this website by way of my cousin. I am now not positive whether this post is written by way of him as no one else recognise such special approximately my difficulty. You are amazing! Thank you! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:56 am 0Likes

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 2:13 am 0Likes

  all the time i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 2:29 am 0Likes

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!! пуговица для шубы

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 2:46 am 0Likes

  of course like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come back again. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:02 am 0Likes

  Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:18 am 0Likes

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:37 am 0Likes

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Stay up the good work! You recognize, many people are searching around for this info, you can help them greatly. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:53 am 0Likes

  Wow, that’s what I was looking for, what a information! present here at this webpage, thanks admin of this web site. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:10 am 0Likes

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. фурнитура для белья

 • пошив одежды
  Posted March 16, 2024 11:05 pm 0Likes

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you. пошив одежды

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 19, 2024 4:05 am 0Likes

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • Гостиничные Чеки СПБ купить
  Posted May 28, 2024 4:00 am 0Likes

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks for sharing! Гостиничные Чеки СПБ купить

 • автомойка под ключ
  Posted July 15, 2024 2:15 am 0Likes

  Строительство автомойки под ключ – это удобный способ получить готовый бизнес без хлопот. Мы предоставляем полный пакет услуг, от проектирования до запуска. автомойка самообслуживания под ключ

Leave a comment