Skip to content Skip to footer

Dhimiter Simoni-që përfaqësoi flamurin Shqiptar në Mauthausen

Historia e Mit Simonit tregohet nga djali i tij Jovani, i cili sot jeton në Vlorë.

Mit Simoni është ndoshta njënga personazhet më të njohur tëtë kthyerve nga Mauthauseni, pasi ka qenë protagonist i kësaj historie në shumë media.

Ai ka sjellë edhe disa sende nga Mauthauseni dhe rrëfimi i tij për rrugën e kthimit nga Kampi në Itali dhe pastaj në Vlorë është shumë i saktë dhe i përcjellë me fakte deri në ditët tona

Dhimitër Simoni linid në Vlorë më 12 janar të vitit 1911.

Shpejt nëna do ta lërë jetim sepse vritet nga italianët, të cilët i dogjën dhe dyqanin. Viti 1939 do ta gjejë Mitin të rritur dhe me ndjenja patriotike. Kur Shqipëria do të kanosej nga barbarizmi gjerman, Miti tashmë ishte në radhët e guerilëve. Dyqani i tij i këpucarisë u bë çerdhe e njësive guerile dhe e drejtuesve të partizanëve, që u jepnin të rinjve e punëtorisë drejtimin drejt luftës partizane për çlirimin e atdheut. Ky dyqan, në mes të qytetit të Vlorës dhe veprimtaria e tij, po ndiqej nga spiunazhi dhe grupi i tradhtarëve. Këtu do t’i kenë fillimet gjithë vuajtjet e Mitit, atdhetarit nga Vlora.

Për fat të keq u kap në befasi dhe më pas u internua në kampin nazist të shfarosjes, në Mat’hauzen, Austri. Por nuk ishte i vetmi. Nga ky shesh, pushtuesit nazifashistë nisën nëpër kampet e përqendrimit 600 vlonjatë, ku pothuajse të gjithë u pushkatuan, u hodhën në krematorë dhe gjetën vdekjen.

Dita e shënuar e kapitullimit të Gjermanisë naziste e gjeti atë gjallë, edhe pse kockë e lëkurë dhe të torturuar në mënyrën më barbare. Kështu, në 9 maj të 1945, kur forcat aleate çlirimtare u kërkuan të mbijetuarve të përfaqësoheshin me simbolin e atdheut të tyre, Dhimitri Simoni, patrioti antifashist nga Vlora e Ismail Qemalit, mori një beze dhe si Marigo Pozoja skicoi konturet e shqiponjës dykrenore të simbolit të atdheut.

Trupat Aleate që çliruan kampin e vdekjes të Mat’hauzenit, pasi varrosën viktimat e panumërta që gjetën në fushën e betejës, në 20 qershor 1945 organizuan një ceremoni funebre, përpara mijëra varreve të heshtura. Aty, çdo shtet i botës u përfaqësua nga një rob, ndaj Shqipërinë e përfaqësoi Dhimitër Simoni. “Albania” u thirr e para dhe në tasin ku ai kishte ngrënë supën e flamosur, aleatët, mbushën dhe` nga këto varreza. Aty patën dhënë jetën me qindra dhe mijëra njerëz nga kombe të ndryshme të botës. Në mes të tasit të mbushur me dhe` u ngul simboli i flamurit kombëtar shqiptar, i rrethuar me tela me gjemba. Kjo u shoqërua me dokumentin origjinal përkatës dhe iu dorëzua Dhimitër Simonit. Këto simbole, sot e kësaj dite ndodhen në Ministrinë e Jashtme dhe në Muzeun Kombëtar të Luftës në Tiranë.

Pas kthimit nga Gjermania, Dhimitër Simoni ka qenë me raport mjeko-ligjor (kemp) pra nuk ka punuar. Në vitet e fundit të vazhdimit të jetës, për të mos qëndruar jashtë jetës shoqërore, pushteti vendor i asaj kohe i dha një dyqan librarie, ku shitej dhe shtypi i përditshëm. Mit Simoni ka qenë aktiv si veteran, duke u thirrur në shkolla dhe institucione, me rastin e 9 majit 1945 të kapitullimit të Gjermanisë naziste. Në këto raste ai gjithmonë fliste për “bëmat” e nazizmit gjerman. Për ato që ai dhe shokët e tij hoqën në kampin e vdekjes në Mat’hauzen, Austri.

Mit Simoni

Mit Simoni është ndoshta njënga personazhet më të njohur tëtë kthyerve nga Mauthauseni, pasi ka qenë protagonist i kësaj historie në shumë media.

Viti lindjes1911Viti arrestimit1939Kapitullimi i Gjermanise Naziste9 maj të 1945Share

67 Comments

 • KoreyHak
  Posted April 3, 2023 10:06 pm 0Likes

  Wow Look At Amazin News Website Daily Worldwide Daily Worldwide News

 • Строительная чешуя
  Posted June 23, 2023 5:21 am 0Likes

  I know this site offers quality based articles or reviews and additional information, is there any other site which provides these stuff in quality? Строительная чешуя

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 26, 2023 11:40 pm 0Likes

  получение медицинской справки spravki-kupit.ru

 • купить диплом о высшем образовании москва
  Posted June 28, 2023 7:18 pm 0Likes

  There is definately a lot to learn about this topic. I love all the points you’ve made. диплом

 • bezogoroda.ru
  Posted July 5, 2023 3:11 pm 0Likes

  You’re so cool! I don’t think I’ve read something like this before. So nice to find somebody with a few original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality! bezogoroda.ru

 • daachka.ru
  Posted July 6, 2023 8:35 pm 0Likes

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. daachka.ru

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 3:04 pm 0Likes

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice morning! nadachee.ru

 • obtain second citizenship online with fake documents
  Posted July 10, 2023 1:34 pm 0Likes

  These are in fact enormous ideas in regarding blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting. fake residence docs

 • где купить биссер в в минске
  Posted July 11, 2023 11:31 am 0Likes

  It’s remarkable for me to have a website, which is helpful designed for my knowledge. thanks admin бисер купить дешево

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 1:41 pm 0Likes

  This is my first time visit at here and i am really happy to read all at alone place. daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 13, 2023 12:31 am 0Likes

  It’s not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and get nice data from here every day. yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 1:23 pm 0Likes

  This is the right website for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for years. Great stuff, just great! rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 15, 2023 8:59 pm 0Likes

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks! obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 10:44 am 0Likes

  It’s actually very difficult in this busy life to listen news on TV, thus I only use internet for that purpose, and get the most recent news. remont-master-info.ru

 • аренда офиса в минском районе
  Posted July 19, 2023 2:12 pm 0Likes

  Thank you for another wonderful article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information. аренда офиса в минском районе

 • снять офис в минском районе
  Posted July 20, 2023 1:29 am 0Likes

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos аренда офиса минский район

 • Õigusabi
  Posted July 20, 2023 7:15 pm 0Likes

  It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this place. Juristide konsultatsioon

 • аренда ричтрака в минске
  Posted July 21, 2023 6:30 pm 0Likes

  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about such topics. To the next! Many thanks!! аренда ричтрака в минске

 • Õigusabi
  Posted July 22, 2023 9:23 am 0Likes

  Great info. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon). I have saved it for later! Õigusabi Eestis

 • ричтрак в аренду
  Posted July 23, 2023 6:18 pm 0Likes

  You’re so cool! I don’t suppose I’ve read anything like this before. So nice to find someone with some original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality! ричтрак в аренду

 • накрутка подписчиков в yappy
  Posted July 28, 2023 3:55 am 0Likes

  If you desire to improve your experience simply keep visiting this site and be updated with the most up-to-date information posted here. накрутка подписчиков в яппи

 • накрутка подписчиков в yappy
  Posted July 28, 2023 6:24 pm 0Likes

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers накрутка просмотров яппи

 • smartremstroy.ru
  Posted August 1, 2023 12:08 am 0Likes

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 2, 2023 2:10 pm 0Likes

  Hello! I’ve been following your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the great job! delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 8:26 pm 0Likes

  Yes! Finally something about %keyword1%. daachnik.ru

 • twitch.tv
  Posted August 3, 2023 9:00 pm 0Likes

  Great info. Lucky me I came across your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later! twitch.tv

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted August 4, 2023 11:14 am 0Likes

  No matter if some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here. обивка мягкой мебели в Новосибирске

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted August 4, 2023 4:22 pm 0Likes

  I know this site offers quality based articles and additional data, is there any other site which gives such information in quality? купить чеки на гостиницу в москве

 • www xxx animal movies
  Posted August 6, 2023 7:27 pm 0Likes

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors! hors xxx movie

 • daachkaru
  Posted August 6, 2023 11:32 pm 0Likes

  Hi, I believe your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great blog! daachkaru

 • myinfodacha.ru
  Posted August 9, 2023 2:41 pm 0Likes

  Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her. myinfodacha.ru

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 9, 2023 7:10 pm 0Likes

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is really nice. glavsadovnik.ru

 • раскрутка сайта в google
  Posted August 11, 2023 1:05 pm 0Likes

  Hi, I want to subscribe for this weblog to take most up-to-date updates, so where can i do it please assist. раскрутка сайта в гугле

 • sadounik.ru
  Posted August 14, 2023 1:57 am 0Likes

  I will right away clutch your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me understand so that I may just subscribe. Thanks. sadounik.ru

 • daa4a.ru
  Posted August 16, 2023 12:12 am 0Likes

  You made some good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website. daa4a.ru

 • частный эромассаж в Москве
  Posted August 16, 2023 12:09 pm 0Likes

  Элитный частный эромассаж Москва база вип спа частный эромассаж в Москве

 • xnxx zoo
  Posted August 18, 2023 6:27 am 0Likes

  Very soon this web site will be famous among all blogging people, due to it’s pleasant articles animals xnxxx.com

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted August 20, 2023 9:29 pm 0Likes

  Hey there exceptional blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have very little expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thank you! мастер по ремонту окон пвх

 • ремонт пвх окон
  Posted August 21, 2023 2:36 am 0Likes

  great issues altogether, you just won a emblem new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive? ремонт окон пвх в Жодино

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 7:10 am 0Likes

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to see more posts like this . фитнес тренер обучение

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 7:26 am 0Likes

  I used to be recommended this blog through my cousin. I am now not positive whether this submit is written by way of him as no one else recognize such particular approximately my problem. You are amazing! Thank you! фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 25, 2023 3:23 pm 0Likes

  I feel this is one of the so much important information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few basic things, The site taste is ideal, the articles is actually excellent : D. Good activity, cheers daachka.ru

 • animals xnxxx.com
  Posted August 28, 2023 5:03 am 0Likes

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks! www animal xxx move

 • bezogoroda.ru
  Posted August 28, 2023 3:53 pm 0Likes

  I don’t even understand how I ended up here, however I assumed this publish was good. I don’t recognize who you are however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers! bezogoroda.ru

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 7:59 am 0Likes

  Good post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it! фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 8:14 am 0Likes

  Hi I am so thrilled I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b. фурнитура для белья

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 8:30 am 0Likes

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 8:46 am 0Likes

  Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, as this this web site conations really good funny information too. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 9:04 am 0Likes

  It’s an awesome piece of writing designed for all the internet viewers; they will get benefit from it I am sure. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 9:20 am 0Likes

  Hi there, just wanted to mention, I liked this post. It was funny. Keep on posting! косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 9:37 am 0Likes

  Thank you for some other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 9:53 am 0Likes

  Awesome things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail? косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 10:09 am 0Likes

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉 косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 10:25 am 0Likes

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 10:40 am 0Likes

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to make a good article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 10:57 am 0Likes

  This post is truly a pleasant one it helps new net viewers, who are wishing for blogging. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 11:13 am 0Likes

  Thanks to my father who shared with me regarding this website, this blog is really awesome. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 11:29 am 0Likes

  Hi there, I found your website via Google whilst searching for a similar matter, your web site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 11:45 am 0Likes

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing! косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 12:03 pm 0Likes

  Hi friends, how is all, and what you wish for to say about this post, in my view its really awesome in favor of me. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 12:22 pm 0Likes

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 12:38 pm 0Likes

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 12:55 pm 0Likes

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 1:13 pm 0Likes

  Good way of describing, and good article to get information regarding my presentation subject, which i am going to convey in institution of higher education. косточки для корсета

 • косточки для корсета
  Posted March 9, 2024 1:30 pm 0Likes

  I get pleasure from, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye косточки для корсета

 • эластичная косая бейка купить
  Posted March 9, 2024 1:47 pm 0Likes

  Appreciate the recommendation. Will try it out. эластичная косая бейка купить

 • эластичная косая бейка купить
  Posted March 9, 2024 2:03 pm 0Likes

  Hi, constantly i used to check blog posts here early in the dawn, because i love to learn more and more. эластичная косая бейка купить

Leave a comment