Skip to content Skip to footer

Historia e Hilmiut, spiunit nga Vlora

Në kampin e Zemunit kishte dhe provokatorë dhe spiunë që kishin ardhur me misione të caktuara dhe që nuk bënin jetën e të burgosurit siç ishin: Hilmi Hoxha nga Vlora, i cili ishte spiuni dhe bashkëpunëtori i sërbit Bania. Ky erdhi në kamp aty nga janari 1944, me grupin e fundit të vlonjatëve, por i veçuar nga ata. Aty ndenji deri në mars 1944 dhe kur mbaroi funksionet e tij që i ishin ngarkuar nga Gestapoja në shërbim të gjermanëve kundër shqiptarëve, i doli e drejta për t’u kthyer në Shqipëri. Para se të ikte, edhe një herë duhej të kalonte një periudhë karantine se mos i shfaqej ndonjë sëmundje, dhe këtë periudhë të fundit duhej të ishte i izoluar nga gjithë të burgosurit e tjerë. Gjatë kohës që qëndroi në Zemun, Hilmiu kishte trajtim ndryshe nga gjithë të burgosurit e tjerë, si në ushqim, në veshje, fjetje. Por gjatë kohës së karantinës ai shkoi dhe i tha komdandantit gjerman se Bania i ka zhveshur gjithë shqiptarët dhe u ka marrë gjërat e çmuara, si orët, unazat, brilantët dhe shumë gjëra të tjera. Ndwrkohë ai vetë i kishte spiunuar Banes se filan shqiptar ka orë, unaza etj. Kështu ndodhi dhe Bania vinte te ne, dhe na kërkoi varëset, orët, brilantina atyre që vërtet i kishin. E nga i dinte gjithë këto informata Bania, se përvec Hilmiut nuk kish njeri tjetër që rrinte me ne. Por në fakt mes shqiptarëve, gjëra të çmuara kishin vetëm një pakice, që i përkisnin shtresave më të larta. Këta ishin kryesisht nga Vlora, të cilët bashkë me njerëzit e lëvizjes nacional çlirimtare, kishin arrestuar dhe disa nga këta persona. Ata ishin bejlerë dhe tregtarë të Vlorës, siç qe Nevruz Beu e shumë të tjerë, të cilët ngaqë kishin ambicie për ca poste që tashmë ishin zënë nga gjermanët, ishin arrestuar dhe internuar.
Hilmiu siç duket kishte bërë pazar me Banen për të fituar diçka nga gjërat e shqiptarëve, si shpërblim për bashkëpunimin e tij, por nga që nuk mori gjë nga kapoja serb, e denoncoi atë te gjermanët duke i thënë se Bania u kishte marrë të burgosurve shqiptarë sende me vlerë. Por ai s’mund ta dinte se të gjitha këto që kishte marrë Bania i kishte ndarë pikërisht me komandantin gjerman. Atëherë komandanti SS, mblodhi gjithë shqiptarët dhe i pyeti nëse Bania u kishte marrë ndonjë send të çmuar, apo jo. Sipas udhëzimeve të shokëve tanë, gjithë grupi shqiptar ra dakord, se ne si shqiptarë nuk do përfitonim asgjë, nëse do thonim që Bania na kishte marrë gjërat me vlerë, përkundrazi do hanim ca të rrahura të mira nga Bania. Atëherë ne të gjithë I thamë që nuk na ka marrë asgjë. Atëherë Komandati solli Hilmiun te shqiptarët, për ta ballafaquar, dhe më pas urdhëroi gjithë shqiptarët që ta rrihnin Hilmiun duke i dhënë secili prej nesh nga pesë dajakë. Pas këtyre të rrahurave, Hilmiu nuk mund të rezistonte më, dhe brenda 24 orëve vdiq. Nuk mundi dot të kthehej në atdhe, edhe pse lejen për të shkuar e kishte. Në fakt Hilmiu kishte ardhur me mision për të zbuluar organizatorët dhe komunistët shqiptarë mes radhës së të arrestuarve në kamp. Në saj të veprimtarisë armiqësore të tij, shumë shqiptarë vdiqën.
Hilmi Hoxha

Nuk mundi dot të kthehej në atdhe, edhe pse lejen për të shkuar e kishte.

Hilmi HoxhaSpiuni dhe bashkëpunëtori i sërbit BaniaVendosja në kampJanari 1944Misioni i tijZbulimi i organizatorëve dhe komunistëve shqiptarëShare

123 Comments

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 27, 2023 6:17 am 0Likes

  купить справку в москве spravki-kupit.ru

 • купить диплом колледжа
  Posted June 28, 2023 8:05 pm 0Likes

  Hi everybody, here every one is sharing such knowledge, thus it’s good to read this website, and I used to visit this webpage everyday. купить диплом техникума

 • bezogoroda.ru
  Posted July 4, 2023 9:15 pm 0Likes

  Great post. bezogoroda.ru

 • daachka.ru
  Posted July 6, 2023 7:55 pm 0Likes

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the last phase 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. daachka.ru

 • чеки на гостиницу в санкт петербурге
  Posted July 7, 2023 6:13 pm 0Likes

  Can I just say what a relief to find someone who really knows what they’re talking about on the net. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular since you surely have the gift. купить чеки на гостиницу в санкт петербурге

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 3:35 pm 0Likes

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results. nadachee.ru

 • obtain second citizenship online with fake documents
  Posted July 10, 2023 2:05 pm 0Likes

  Magnificent site. Lots of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And of course, thank you on your effort! easy buy fake residence permit

 • купить бисер в интернет магазине дешево
  Posted July 11, 2023 12:02 pm 0Likes

  Hi there, I desire to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, thus where can i do it please help. купить бисер в интернет магазине дешево

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 12:57 pm 0Likes

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written! daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 12, 2023 11:44 pm 0Likes

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world everything is existing on net? yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 12:36 pm 0Likes

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this. rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 15, 2023 8:11 pm 0Likes

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites. obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 9:59 am 0Likes

  I simply could not depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back frequently in order to check out new posts remont-master-info.ru

 • снять офис в минском районе
  Posted July 19, 2023 2:46 pm 0Likes

  Ridiculous quest there. What occurred after? Thanks! аренда офиса минский район

 • аренда офиса минский район
  Posted July 20, 2023 2:02 am 0Likes

  I pay a visit each day some sites and websites to read articles, except this blog gives quality based content. снять офис в минском районе

 • Jurist
  Posted July 20, 2023 7:50 pm 0Likes

  I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really nice piece of writing on building up new weblog. Õigusabi

 • ричтрак в аренду
  Posted July 21, 2023 7:04 pm 0Likes

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks! ричтрак в аренду

 • Juriidiline abi
  Posted July 22, 2023 9:36 am 0Likes

  It’s hard to find knowledgeable people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks Juriidiline abi

 • аренда ричтрака в минске
  Posted July 23, 2023 7:06 pm 0Likes

  This is my first time go to see at here and i am actually impressed to read all at alone place. ричтрак в аренду

 • накрутить просмотры яппи
  Posted July 28, 2023 3:58 am 0Likes

  I constantly spent my half an hour to read this blog’s posts every day along with a cup of coffee. накрутка яппи

 • накрутка подписчиков в yappy
  Posted July 28, 2023 6:51 pm 0Likes

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you накрутить просмотры яппи

 • smartremstroy.ru
  Posted August 1, 2023 12:33 am 0Likes

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results. smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 2, 2023 3:19 pm 0Likes

  Hi there excellent blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Appreciate it! delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 8:48 pm 0Likes

  Hi, yup this piece of writing is truly pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks. daachnik.ru

 • twitch.tv
  Posted August 3, 2023 10:12 pm 0Likes

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! twitch.tv

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted August 4, 2023 12:34 pm 0Likes

  Hi there to all, the contents present at this website are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows. перетяжка мебели в Новосибирске

 • документы на гостиницу в москве
  Posted August 4, 2023 5:10 pm 0Likes

  Hello there, I do believe your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website! гостиничные чеки москва купить с подтверждением

 • daachkaru
  Posted August 7, 2023 12:42 am 0Likes

  I am actually thankful to the owner of this site who has shared this impressive post at here. daachkaru

 • xx kutte wali
  Posted August 7, 2023 4:36 am 0Likes

  I’ve read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create such a great informative site. animal and sexy video

 • myinfodacha.ru
  Posted August 9, 2023 4:30 pm 0Likes

  I am curious to find out what blog system you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions? myinfodacha.ru

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 9, 2023 8:21 pm 0Likes

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!! glavsadovnik.ru

 • продвижение в гугле
  Posted August 11, 2023 2:23 pm 0Likes

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing! раскрутка сайта в гугле

 • daa4a.ru
  Posted August 16, 2023 1:47 am 0Likes

  I pay a visit day-to-day some websites and websites to read articles, except this website gives quality based articles. daa4a.ru

 • частный эротический массаж Москва
  Posted August 16, 2023 1:12 pm 0Likes

  Для вас частный эромассаж в Москве релакс студия мужской эромассаж Москва

 • animal xx
  Posted August 18, 2023 9:58 pm 0Likes

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback. horse xxxx

 • ремонт окон минск
  Posted August 20, 2023 10:47 pm 0Likes

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the final phase 🙂 I maintain such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 8:38 am 0Likes

  great issues altogether, you just gained a logo new reader. What may you suggest in regards to your submit that you made a few days ago? Any sure? фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 25, 2023 4:39 pm 0Likes

  If some one wants expert view regarding blogging after that i propose him/her to go to see this webpage, Keep up the good job. daachka.ru

 • animal sexi videos
  Posted August 28, 2023 5:19 am 0Likes

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot horse xxxx

 • bezogoroda.ru
  Posted August 28, 2023 5:04 pm 0Likes

  Thank you for another informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. bezogoroda.ru

 • пошив одежды
  Posted March 17, 2024 6:00 pm 0Likes

  continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this place. индивидуальный пошив

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 1:54 pm 0Likes

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 2:07 pm 0Likes

  Hi, just wanted to mention, I liked this article. It was practical. Keep on posting! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 2:21 pm 0Likes

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this . зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 2:34 pm 0Likes

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 2:48 pm 0Likes

  I know this site offers quality dependent posts and additional information, is there any other website which gives such stuff in quality? зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 3:01 pm 0Likes

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 3:15 pm 0Likes

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 3:29 pm 0Likes

  Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 3:42 pm 0Likes

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 3:56 pm 0Likes

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing such things, thus I am going to tell her. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 4:10 pm 0Likes

  Hi, I desire to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, thus where can i do it please help. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 4:24 pm 0Likes

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 4:38 pm 0Likes

  For newest news you have to pay a visit web and on web I found this website as a best web site for most up-to-date updates. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 4:52 pm 0Likes

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 5:05 pm 0Likes

  This is a topic that is close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though? зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 5:19 pm 0Likes

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 5:33 pm 0Likes

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it! зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 5:47 pm 0Likes

  This article will help the internet users for building up new weblog or even a blog from start to end. зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • Леска для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 6:01 pm 0Likes

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back regularly in order to check out new posts Леска для бисероплетения купить

 • Леска для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 6:14 pm 0Likes

  I think the admin of this website is actually working hard in favor of his website, as here every data is quality based data. Леска для бисероплетения купить

 • Невидимки для волос купить
  Posted March 18, 2024 6:28 pm 0Likes

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this post and if I may I wish to recommend you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things approximately it! Невидимки для волос купить

 • Невидимки для волос купить
  Posted March 18, 2024 6:42 pm 0Likes

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. Невидимки для волос купить

 • Проволока для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 6:56 pm 0Likes

  Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =) Проволока для бисероплетения купить

 • Проволока для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 7:09 pm 0Likes

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays. Проволока для бисероплетения купить

 • Резинка для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 7:23 pm 0Likes

  What’s up, after reading this remarkable piece of writing i am also glad to share my familiarity here with mates. Резинка для бисероплетения купить

 • Резинка для бисероплетения купить
  Posted March 18, 2024 7:37 pm 0Likes

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next! Резинка для бисероплетения купить

 • Шипы для одежды купить
  Posted March 18, 2024 7:50 pm 0Likes

  I used to be recommended this website through my cousin. I am now not sure whether this publish is written by way of him as no one else understand such specific approximately my difficulty. You are amazing! Thank you! Шипы для одежды купить

 • Шипы для одежды купить
  Posted March 18, 2024 8:04 pm 0Likes

  Ahaa, its good conversation about this piece of writing here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. Шипы для одежды купить

 • Уголки для альбома купить
  Posted March 18, 2024 8:18 pm 0Likes

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the net. I am going to recommend this blog! Уголки для альбома купить

 • Уголки для альбома купить
  Posted March 18, 2024 8:31 pm 0Likes

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog! Уголки для альбома купить

 • Заготовки для броши купить
  Posted March 18, 2024 8:45 pm 0Likes

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol Заготовки для броши купить

 • Заготовки для броши купить
  Posted March 18, 2024 8:59 pm 0Likes

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive process and our whole group will be grateful to you. Заготовки для броши купить

 • Заготовки для заколок купить
  Posted March 18, 2024 9:14 pm 0Likes

  Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info! Заготовки для заколок купить

 • Заготовки для заколок купить
  Posted March 18, 2024 9:26 pm 0Likes

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are pleasant in favor of new people. Заготовки для заколок купить

 • Декоративные украшения купить
  Posted March 18, 2024 9:39 pm 0Likes

  I’m now not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be in search of this information for my mission. Декоративные украшения купить

 • Термоаппликации на одежду купить
  Posted March 18, 2024 9:52 pm 0Likes

  My family members always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting knowledge everyday by reading such pleasant articles. Термоаппликации на одежду купить

 • Термоаппликации на одежду купить
  Posted March 18, 2024 10:05 pm 0Likes

  I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will probably be much more useful than ever before. Термоаппликации на одежду купить

 • Декоративные блёстки купить
  Posted March 18, 2024 10:19 pm 0Likes

  What’s up, its nice post about media print, we all be familiar with media is a impressive source of data. Декоративные блёстки купить

 • Декоративные блёстки купить
  Posted March 18, 2024 10:32 pm 0Likes

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. Декоративные блёстки купить

 • Лэйблы металлические купить
  Posted March 18, 2024 10:45 pm 0Likes
 • Лэйблы металлические купить
  Posted March 18, 2024 10:58 pm 0Likes

  If some one wants expert view regarding blogging then i propose him/her to go to see this blog, Keep up the pleasant job. Лэйблы металлические купить

 • Нашивки «Hand made» купить
  Posted March 18, 2024 11:13 pm 0Likes

  You’re so awesome! I don’t suppose I have read anything like this before. So nice to find someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a little originality! Нашивки «Hand made» купить

 • Нашивки «Hand made» купить
  Posted March 18, 2024 11:26 pm 0Likes

  I believe what you postedtypedbelieve what you postedwrotethink what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidWhat you postedwrote was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to look at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier. Нашивки «Hand made» купить

 • зарубежные сериалы смотреть онлайн
  Posted March 18, 2024 11:34 pm 0Likes

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thank you зарубежные сериалы смотреть онлайн

 • Пайетки купить
  Posted March 18, 2024 11:39 pm 0Likes

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge regarding unexpected feelings. Пайетки купить

 • Пайетки купить
  Posted March 18, 2024 11:53 pm 0Likes

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers Пайетки купить

 • Декоративные перья купить
  Posted March 19, 2024 12:06 am 0Likes

  Hi it’s me, I am also visiting this site regularly, this web site is in fact nice and the users are in fact sharing pleasant thoughts. Декоративные перья купить

 • Декоративные перья купить
  Posted March 19, 2024 12:20 am 0Likes

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it! Декоративные перья купить

 • Перья на ленте купить
  Posted March 19, 2024 12:34 am 0Likes

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot Перья на ленте купить

 • Декоративные подвески для рукоделия купить
  Posted March 19, 2024 12:47 am 0Likes

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it. Декоративные подвески для рукоделия купить

 • Декоративные подвески для рукоделия купить
  Posted March 19, 2024 1:00 am 0Likes

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article! Декоративные подвески для рукоделия купить

 • Подвески для сережек купить
  Posted March 19, 2024 1:13 am 0Likes

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! Подвески для сережек купить

 • Подвески для сережек купить
  Posted March 19, 2024 1:27 am 0Likes

  Very nice article, exactly what I wanted to find. Подвески для сережек купить

 • Пришивные аппликации на одежду купить
  Posted March 19, 2024 1:41 am 0Likes

  Spot on with this write-up, I really feel this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information! Пришивные аппликации на одежду купить

 • Пришивные аппликации на одежду купить
  Posted March 19, 2024 1:55 am 0Likes

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche. Wonderful blog! Пришивные аппликации на одежду купить

 • Стразы купить
  Posted March 19, 2024 2:08 am 0Likes

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. Стразы купить

 • Стразы купить
  Posted March 19, 2024 2:21 am 0Likes

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. Стразы купить

 • Текстильные украшения купить
  Posted March 19, 2024 2:36 am 0Likes

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work. Текстильные украшения купить

 • Текстильные украшения купить
  Posted March 19, 2024 2:49 am 0Likes

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work! Текстильные украшения купить

 • Заплатки на одежду (Термозаплатки) купить
  Posted March 19, 2024 3:03 am 0Likes

  Hi there to every one, because I am truly keen of reading this blog’s post to be updated regularly. It contains nice information. Заплатки на одежду (Термозаплатки) купить

 • Заплатки на одежду (Термозаплатки) купить
  Posted March 19, 2024 3:16 am 0Likes

  Quality articles is the secret to be a focus for the people to go to see the web site, that’s what this website is providing. Заплатки на одежду (Термозаплатки) купить

 • Цепь со стразами купить
  Posted March 19, 2024 3:29 am 0Likes

  I don’t even understand how I stopped up here, however I assumed this submit was good. I don’t understand who you are however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers! Цепь со стразами купить

 • Цепь со стразами купить
  Posted March 19, 2024 3:43 am 0Likes

  Hi mates, nice piece of writing and pleasant arguments commented here, I am truly enjoying by these. Цепь со стразами купить

 • Товары для рукоделия купить
  Posted March 19, 2024 3:56 am 0Likes

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. Товары для рукоделия купить

 • Товары для рукоделия купить
  Posted March 19, 2024 4:10 am 0Likes

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! Товары для рукоделия купить

 • Булавки английские купить
  Posted March 19, 2024 4:24 am 0Likes

  Hello, I think your website could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful website! Булавки английские купить

 • Булавки английские купить
  Posted March 19, 2024 4:38 am 0Likes

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. Булавки английские купить

 • Иглы для закалывания купить
  Posted March 19, 2024 4:52 am 0Likes

  Wonderful site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you in your effort! Иглы для закалывания купить

 • Иглы ручные для шитья купить
  Posted March 19, 2024 5:05 am 0Likes

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here. Иглы ручные для шитья купить

 • Иглы ручные для шитья купить
  Posted March 19, 2024 5:19 am 0Likes

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks Иглы ручные для шитья купить

 • Игольницы купить
  Posted March 19, 2024 5:32 am 0Likes

  Whats up very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also? I am glad to find numerous useful information here in the submit, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . Игольницы купить

 • Игольницы купить
  Posted March 19, 2024 5:46 am 0Likes

  I like it when individuals come together and share opinions. Great blog, keep it up! Игольницы купить

 • Инструменты для шитья купить
  Posted March 19, 2024 6:00 am 0Likes

  I got this website from my friend who told me concerning this website and now this time I am visiting this site and reading very informative articles at this place. Инструменты для шитья купить

 • Инструменты для шитья купить
  Posted March 19, 2024 6:13 am 0Likes

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. Инструменты для шитья купить

 • Измерительные инструменты купить
  Posted March 19, 2024 6:28 am 0Likes

  I love what you guys are usually up too. Such clever work and coverage! Keep up the good works guys I’ve added you guys to blogroll. Измерительные инструменты купить

 • Измерительные инструменты купить
  Posted March 19, 2024 6:42 am 0Likes

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing! Измерительные инструменты купить

 • Клей для одежды, ткани, текстиля купить
  Posted March 19, 2024 6:56 am 0Likes

  you are in reality a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this matter! Клей для одежды, ткани, текстиля купить

 • Клей для одежды, ткани, текстиля купить
  Posted March 19, 2024 7:10 am 0Likes

  Greate article. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog. Клей для одежды, ткани, текстиля купить

 • Коробки для рукоделия и шитья купить
  Posted March 19, 2024 7:24 am 0Likes

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the ultimate part 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. Коробки для рукоделия и шитья купить

 • Коробки для рукоделия и шитья купить
  Posted March 19, 2024 7:38 am 0Likes

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and excellent style and design. Коробки для рукоделия и шитья купить

 • Красители для ткани и одежды купить
  Posted March 19, 2024 7:52 am 0Likes

  Right now it seems like BlogEngine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog? Красители для ткани и одежды купить

 • Лекала для шитья купить
  Posted March 19, 2024 8:07 am 0Likes

  What’s up all, here every one is sharing these familiarity, so it’s nice to read this blog, and I used to visit this weblog everyday. Лекала для шитья купить

Leave a comment