Skip to content Skip to footer

Historia e Gaqo Çomo, grup me italianët

Gaqo ÇoGaqo Çomo i lindur nga fshati Dardhë i Korçës, në moshë fare të re bashkë me vëllain e tij Ilo Çomin, u bënë pjesë e grupeve komuniste të Korçës në organizimin e rinisë atëherë kundër fashizmit. Gaqo dhe vëllai i tij i vogël u arrestuan nga policia italiane në një nga aksionet që kryenin në Tiranë. Në atë kohë ka qenë në 20-tat kur u burgos, ku fillimisht qëndruan disa javë në burgun e Tiranës, e më pas u transferuan në burgun “Ustika” të Italisë fashiste. Së bashku me vëllain dhe grupin e arrestuar qëndruan aty deri në kapitullimin e Italisë fashiste. Më pas kur kontrollin e morri Gjermania, të gjithë të burgosurit politik ose antifashist u transferuan në burgun e Mathausenit. Gaqo ka rrëfyer se kushtet e burgut në Mauthausen nuk kishin të krahasuar me burgun Italian.

Në burgun e Mathauzenit nga kujtimet që ka treguar gjyshi dhe familjarë të tjerë tregonte që kishte një ndryshim shumë të madh midis atyre kushteve kur kishin qenë në Itali dhe në Mathausen. Tregonte që ishte një klimë tmerrësisht e ftohtë, me kushte shumë të këqija, me veshje shumë të këqija. Detaje të shumta rrallë herë tregonte sepse zakonisht ai përlotej edhe prekej nga të gjitha këto çështje që kishin të bënin me atë periudhë të jetës së tij. Megjithatë diçka mbaj mend që tregonte shpesh që në momentin e parë kur ata u futën domethënë në burg në atë ndërtesë, u ushtrua një kontroll shumë i imtësishëm, disa lloje disinfektimesh të cilat i lanë pasoja edhe më vonë me anë të këtyre kimikateve që përdornin atëhere. Punët ishin gjithmonë shumNë Mauthausen bënte shumë ftohtë, veshjet ishin shumë të holla. Gaqo kishte tmerr erën e kimikateve kur i dizinfektonin, ishte gjëja më e neveritshme që mbante mend. Fati i tij i madh ishte se nuk punoi shumë në gurore, por në krematorium. Vërtet nuk u mundua në punë, por nga ana psikologjike puna në krematoriumn ishte e tmerrshme. Vëllai i tij ndërroi jetë atje, ndërsa Gaqo pësoi një të ftohtë dhe ca kohë qëndroi në spital. Duke qenë se vinte nga burgjet italiane, miku më I mirë I burgut të tij ishte një Italian me emrin Tuljo, i cili e ndihmoi deri në fund. Kur u lirua kampi dhe Gaqo doli gjallë, askush ng apala shqiptare nuk u shfaq që ta merrte, ndaj ai ka qëndruar rreth gjashtë muaj në shtëpinë e Tuljos në Itali. Pas 6 muajsh vendosi të kthej në Shqipëri, të bënte kursin për ekonomist dhe aty u njoh me bashkëshorten  të cilën patën vetëm një fëmijë, nëna e Marselit, i cili sot na rrëfen këtë histori të gjyshit të tij. Gaqo la disa shënime nga burgu, të cilat gruaja e tij i dorëzoi shkrime në Shoqatën e Veteranëve të Luftës NacionalÇlirimtare. Mauthauseni kishte lënë gjurmët e veta, dhe Gaqo u nda nga jeta shumë i ri, 63 vjet. Një jetë shumë e shkurtër e ndërprerë më 31 tetor 1986.

 

Gaqo Çomo

Gaqo Çomo i lindur nga fshati Dardhë i Korçës, në moshë fare të re bashkë me vëllain e tij Ilo Çomin, u bënë pjesë e grupeve komuniste të Korçës në organizimin e rinisë atëherë kundër fashizmit. Gaqo dhe vëllai i tij i vogël u arrestuan nga policia italiane në një nga aksionet që kryenin në Tiranë.

Mosha e burgosjes20 VjeçData kur ndërroi jetë31 tetor 1986.Share

40 Comments

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 27, 2023 2:10 am 0Likes

  медицинская справка spravki-kupit.ru

 • купить диплом цена
  Posted June 28, 2023 9:48 pm 0Likes

  Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage one to continue your great job, have a nice afternoon! купить диплом специальном образовании

 • bezogoroda.ru
  Posted July 4, 2023 4:38 pm 0Likes

  No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here. bezogoroda.ru

 • daachka.ru
  Posted July 6, 2023 8:15 pm 0Likes

  Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding anything fully, except this post provides pleasant understanding even. daachka.ru

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 8:45 pm 0Likes

  I’m gone to tell my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to take updated from newest information. nadachee.ru

 • generate fake passport online
  Posted July 10, 2023 7:08 pm 0Likes

  Hi there to every one, it’s truly a good for me to go to see this site, it contains precious Information. fake residence docs

 • купить бисер в интернет магазине дешево
  Posted July 11, 2023 5:08 pm 0Likes

  Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort! бисер купить минск

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 1:20 pm 0Likes

  I got this website from my friend who told me about this site and now this time I am visiting this site and reading very informative articles or reviews at this place. daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 13, 2023 12:08 am 0Likes

  I got this website from my friend who informed me about this website and now this time I am visiting this site and reading very informative articles at this place. yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 1:00 pm 0Likes

  What’s up friends, its impressive article regarding teachingand completely explained, keep it up all the time. rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 15, 2023 8:37 pm 0Likes

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 11:52 pm 0Likes

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates. remont-master-info.ru

 • снять офис в пригороде минска
  Posted July 19, 2023 8:27 pm 0Likes

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this information. аренда офиса в минском районе

 • аренда офиса минский район
  Posted July 20, 2023 7:34 am 0Likes

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot! снять офис в пригороде минска

 • Juriidiline abi
  Posted July 21, 2023 1:19 am 0Likes

  It’s remarkable designed for me to have a site, which is helpful in favor of my knowledge. thanks admin Jurist

 • Juristide konsultatsioon
  Posted July 22, 2023 11:41 am 0Likes
 • аренда ричтрака
  Posted July 24, 2023 2:35 am 0Likes

  Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers! аренда ричтрака в минске

 • накрутить просмотры яппи
  Posted July 28, 2023 4:31 am 0Likes

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. накрутка просмотров яппи

 • накрутка просмотров яппи
  Posted July 28, 2023 11:18 pm 0Likes

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world everything is accessible on net? накрутка лайков в яппи

 • smartremstroy.ru
  Posted August 1, 2023 4:48 am 0Likes

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content! smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 3, 2023 5:01 am 0Likes

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results. delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 7:54 pm 0Likes

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. daachnik.ru

 • перетяжка мебели
  Posted August 5, 2023 3:57 am 0Likes

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. перетяжка мебели в Новосибирске

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted August 5, 2023 10:32 pm 0Likes

  Hey there! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job! где можно заказать гостиничные чеки в москве

 • www animal xnx com
  Posted August 7, 2023 3:45 am 0Likes

  Hi, I wish for to subscribe for this blog to take most recent updates, so where can i do it please help. dog and garl sexy video

 • daachkaru
  Posted August 7, 2023 1:25 pm 0Likes

  Wonderful, what a blog it is! This webpage gives useful data to us, keep it up. daachkaru

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 10, 2023 9:18 am 0Likes

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this website, and piece of writing is truly fruitful for me, keep up posting such posts. glavsadovnik.ru

 • myinfodacha.ru
  Posted August 10, 2023 8:05 pm 0Likes

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net? myinfodacha.ru

 • раскрутка сайта в google
  Posted August 12, 2023 5:46 am 0Likes

  What’s up, for all time i used to check blog posts here early in the break of day, as i like to gain knowledge of more and more. продвижение в гугле

 • sadounik.ru
  Posted August 14, 2023 3:17 am 0Likes

  You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. sadounik.ru

 • частный эротический массаж Москва
  Posted August 17, 2023 1:47 am 0Likes

  Неповторимый частный эромассаж Москва – тайский спа салон частный эромассаж в Москве

 • www animal xxxx com
  Posted August 18, 2023 12:33 pm 0Likes

  I know this site provides quality based posts and other data, is there any other website which provides these things in quality? sixy dog video

 • ремонт пвх окон
  Posted August 21, 2023 2:03 pm 0Likes

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group shall be grateful to you. ремонт окон минск

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 8:13 pm 0Likes

  I got this website from my pal who informed me about this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews at this place. фитнес тренер обучение

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 9:27 pm 0Likes

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 26, 2023 8:16 am 0Likes

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? daachka.ru

 • bezogoroda.ru
  Posted August 29, 2023 6:15 am 0Likes

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers bezogoroda.ru

 • xxxx video bp
  Posted August 29, 2023 7:56 am 0Likes

  Currently it sounds like BlogEngine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog? animal sexy animal sexy

 • индивидуальный пошив
  Posted March 17, 2024 2:48 pm 0Likes

  I really like what you guys are up too. Such clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. пошив

 • глаз бога телеграмм
  Posted April 14, 2024 11:00 am 0Likes

  Hi, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that’s really good, keep up writing. глаз бога телеграмм

Leave a comment