Skip to content Skip to footer

Beqir Xhepa, njeriu që jetoi nga ferri në ferr

Beqir Xhepa është një nga protagonistët kryesorë shqiptarë të mbijetuar nga Kampi i Mauthausenit, Austri, pasi ai ka lënë një numër të madh dorëshkrimesh dhe intervista e artefakte rreth përjetimeve të tij në periudhën më të errët të historisë, Holokaustit. Beqir Xhepa lindi më 26 shtator 1928 nga një familje e vjetër tiranase. Babai i Beqirit, Ramazani, ishte një burrë atdhetar, që ndihmonte Luftën Antifashiste kundër pushtuesve fashistë, fillimisht atyre italianë e më pas gjermanë. Beqiri ishte djali i madh i familjes. Që i vogël ai u bë korieri personal i Qemal Stafës, një nga figurat më të njohura të luftës antifashiste nacional çlirimtare derisa ky u vra më 5 Maj 1942. Qemali strehohej në shtëpinë e Beqirit dhe e dërgonte për porosi të ndryshme, dhe këtë mision Beqiri e vazhdoi dhe pas vdekjes se tij, duke shërbyer si korrier edhe për Enver Hoxhën. Por në moshën 15 vjeçare në operacionin e dimrit 43-44, Beqiri u arrestua në Arbanë teksa dërgonte një letër. Ai mbeti i plagosur lehtë nga luftimet atje. Aty merret nga gjermanët, u dërgua në burgun e Elbasanit, më pas i nisën grup në Zemun ku ndenji pak muaj, më tej në Banicë po në Jugosllavi dhe përfundoi në Mauthausen. Duke qenë minoren, nuk u dërgua të punonte në guroren e tmerrshme të kampit, por bashkë me fëmijë të tjerë jugosllavë iu ngarkuan detyra të ndryshme në spital, në kuzhinë etj. Fati i tij ishte se kjo periudhë ishte e shkurtër, pasi në Maj 1945 kampi çlirohet. Beqirit i ofrohet nga forcat çlirimtare amerikane të shkonte në Amerikë, ku do i jepej shkollë dhe një jetë e re, por ai kishte mall për prindërit dhe u kthye bashkë me 3 shqiptarë të tjerë. Kthimi ishte nga Austria, në Jugosllavi e më tej në Shqipëri nga veriu, nga Shkodra. Kur Beqiri mbërrin në shtëpi, te dera ishte njoftimi i vdekjes së tij, të cilin ai e shkul dhe nënës që ishte në oborr i ra të fikët, pasi nuk e njohu, e kishin shpallur të vdekur. Kur u kthye nga Mauthauseni, Beqiri mbaroi studimet e larta në Fakultetin Histori-Filologji. Fillimisht ka punuar si operator në Kinostudion “Shqipëria e Re”, më pas pastaj ka qenë kryetari i degës së botimeve për revistën me botën e jashtme. Por filloi të shprehej lirshëm për gjërat që dinte, sidomos kundër diktatorit Hoxha, për të cilin dinte shumë gjera. Dinte rreth vrasjes së Qemal Stafës, dinte rreth vrasjes së 5000 shqiptarëve në Tivar, për të cilën qeveria e Enverit nuk reagoi kurrë, dhe nga ana tjetër akuzonte regjimin Hoxha për kufizm të lirive dhe jetë të varfër të shqiptarëve. Liria e Beqirit kishte të bënte me faktin se ai mendonte se nuk kishte më keq se burgu Mauthausen, dhe se në vendin e tij duhej të ndihej i sigurt.  Por ai u arrestua dhe u burgos 4 herë për agjitacion e propagandë nga vitet 1970-1985. Në dy burgosjet e fundit shpëtoi pasi një raport mjeko-ligjor e shtroi në psikiatri. Fjalët e tij: Këtë që ma bëri diktatura, nuk ma bëri as Mauthauseni janë skalitur në shumë intervista që ai ka dhënë. Beqiri vetëm pas rënies së diktaturës mundi të bëhej pjesë e delegacionit që shkonte cdo vit në Mauthausen për të kujtuar viktimat shqiptare atje, në 2005.  Ai ka shkruar një libër që nuk e botoi kurrë për rezistencën brenda telit me gjemba në Mauthausen, dhe ka ruajtur disa artefakte nga Mauthauseni, numrin e tij original të burgut, si dhe një shishe hiri nga trupi i djegur i shokut të tij Kozma Nushi. Beqir Xhepa u nda nga jeta në 15 prill 2016.
Beqir Xhepa

“Torturat e hetuesisë nuk m’i kishin bërë as në Mat’hauzen”
Publikohet dëshmia e rrallë e Beqir Xhepës, ish-korrieri i Qemal Stafës që u internua në kampet naziste dhe u burgos edhe katër herë nga regjimi komunist

Data e lindjes26 Shtator 1928Viti i arrestimi1943-1944Çlirimi i kampit1945Share

55 Comments

 • spravki-kupit.ru
  Posted June 27, 2023 2:58 am 0Likes

  купить медицинскую справку spravki-kupit.ru

 • купить диплом о высшем образовании москва
  Posted June 28, 2023 9:53 pm 0Likes

  After looking at a few of the blog posts on your web page, I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel. купить диплом недорого

 • bezogoroda.ru
  Posted July 4, 2023 9:14 am 0Likes

  Your way of explaining everything in this post is really pleasant, all can without difficulty understand it, Thanks a lot. bezogoroda.ru

 • nadachee.ru
  Posted July 8, 2023 6:22 pm 0Likes

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me. nadachee.ru

 • buy fake residence permit
  Posted July 10, 2023 4:45 pm 0Likes

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant in favor of new users. make a fake proof of residence

 • купить бисер в интернет магазине дешево
  Posted July 11, 2023 2:47 pm 0Likes

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers бисер купить минск

 • daachka.ru
  Posted July 12, 2023 6:55 pm 0Likes

  This piece of writing is really a nice one it helps new net people, who are wishing for blogging. daachka.ru

 • yes-dacha.ru
  Posted July 13, 2023 5:49 am 0Likes

  I simply could not depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back regularly in order to check out new posts yes-dacha.ru

 • rem-dom-stroy.ru
  Posted July 14, 2023 6:50 pm 0Likes

  Pretty component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I achievement you access consistently fast. rem-dom-stroy.ru

 • obshchestroy.ru
  Posted July 16, 2023 2:12 am 0Likes

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog! obshchestroy.ru

 • remont-master-info.ru
  Posted July 17, 2023 3:56 pm 0Likes

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions? remont-master-info.ru

 • аренда офиса минский район
  Posted July 19, 2023 5:50 pm 0Likes

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work. снять офис в пригороде минска

 • снять офис в пригороде минска
  Posted July 20, 2023 4:59 am 0Likes

  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! аренда офиса в минском районе

 • Jurist
  Posted July 20, 2023 10:51 pm 0Likes

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. Jurist

 • аренда ричтрака в минске
  Posted July 21, 2023 10:04 pm 0Likes

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. ричтрак в аренду

 • Juristide konsultatsioon
  Posted July 22, 2023 10:47 am 0Likes

  When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus that’s why this piece of writing is perfect. Thanks! Juristide konsultatsioon

 • накрутка подписчиков в yappy
  Posted July 28, 2023 4:16 am 0Likes

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which is helpful in favor of my experience. thanks admin накрутка лайков в яппи

 • накрутка лайков в яппи
  Posted July 28, 2023 9:15 pm 0Likes

  I think what you postedwrotesaidbelieve what you postedtypedbelieve what you postedwrotethink what you postedwrotesaidWhat you postedwrotesaid was very logicala lot of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier. накрутка лайков в яппи

 • smartremstroy.ru
  Posted August 1, 2023 2:51 am 0Likes

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly! smartremstroy.ru

 • delaremontnika.ru
  Posted August 3, 2023 3:18 am 0Likes

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon! delaremontnika.ru

 • daachnik.ru
  Posted August 3, 2023 2:41 pm 0Likes

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details. daachnik.ru

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted August 5, 2023 2:01 am 0Likes

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it! перетяжка мягкой мебели

 • with animal xxx
  Posted August 7, 2023 9:34 am 0Likes

  Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way! animal xx vidio

 • daachkaru
  Posted August 7, 2023 11:53 am 0Likes

  I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own website and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it! daachkaru

 • glavsadovnik.ru
  Posted August 10, 2023 7:44 am 0Likes

  Yes! Finally something about %keyword1%. glavsadovnik.ru

 • myinfodacha.ru
  Posted August 10, 2023 6:14 pm 0Likes

  What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more well-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly when it comes to this matter, produced me personally believe it from numerous various angles. Its like men and women aren’t interested unless it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs nice. Always take care of it up! myinfodacha.ru

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted August 12, 2023 12:41 pm 0Likes

  This is my first time visit at here and i am in fact impressed to read all at one place. раскрутка сайта в гугле

 • sadounik.ru
  Posted August 14, 2023 1:49 am 0Likes

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a leisure account it. Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence? sadounik.ru

 • частный эромассаж в Москве
  Posted August 17, 2023 12:12 am 0Likes

  Отборный частный эромассаж в Москве с массажистками на выбор частный эромассаж Москва

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted August 21, 2023 12:06 pm 0Likes

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. ремонт окон

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 6:46 pm 0Likes

  Greetings I am so excited I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job. фитнес тренер обучение

 • фитнес тренер обучение
  Posted August 22, 2023 7:54 pm 0Likes

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. фитнес тренер обучение

 • daachka.ru
  Posted August 26, 2023 6:27 am 0Likes

  Hi, this weekend is nice designed for me, as this occasion i am reading this impressive informative article here at my house. daachka.ru

 • www com dog xxx
  Posted August 28, 2023 12:09 pm 0Likes

  Every weekend i used to go to see this website, because i want enjoyment, as this this site conations really good funny data too. horas xxx

 • bezogoroda.ru
  Posted August 29, 2023 4:34 am 0Likes

  Saved as a favorite, I really like your site! bezogoroda.ru

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:20 pm 0Likes

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:36 pm 0Likes

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers! пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 8, 2024 11:51 pm 0Likes

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to get updated from latest news. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:07 am 0Likes

  There is definately a lot to learn about this subject. I like all the points you made. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:24 am 0Likes

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to take updated from latest gossip. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:39 am 0Likes

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group will probably be grateful to you. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 12:55 am 0Likes

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Glance complicated to far introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate? пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:12 am 0Likes

  If you wish for to improve your knowledge simply keep visiting this website and be updated with the latest information posted here. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:28 am 0Likes

  After looking over a number of the blog articles on your web site, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 1:45 am 0Likes

  It’s remarkable in favor of me to have a site, which is useful for my experience. thanks admin пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 2:01 am 0Likes

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 2:17 am 0Likes

  of course like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will surely come back again. пуговица для шубы

 • пуговица для шубы
  Posted March 9, 2024 2:34 am 0Likes

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. пуговица для шубы

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 2:49 am 0Likes

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really pleasant article on building up new website. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:06 am 0Likes

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:22 am 0Likes

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I’d certainly appreciate it. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:40 am 0Likes

  Excellent, what a weblog it is! This website gives helpful data to us, keep it up. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 3:56 am 0Likes

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:13 am 0Likes

  Hi there, I found your blog by the use of Google whilst searching for a similar topic, your web site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks. фурнитура для белья

 • фурнитура для белья
  Posted March 9, 2024 4:30 am 0Likes

  This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in search of more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks фурнитура для белья

Leave a comment